تحلیل الگوی سینوپتیکی طوفان‌های گرد و غبار در منطقه جنوبی حوضه خزری

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی منطقه مورد مطالعه

منطقه مورد مطالعه در شمال ایران در ساحل دریای خزر بین رشته کوه‌های البرز در جنوب، دریای خزر در شمال، کوه‌های تالش در غرب قرار گرفته و شامل سه استان گیلان، مازندران و گلستان می گردد. همان‌گونه که در شکل شماره (1-3) مشخص می باشد این محدوده مطالعاتی در طول جغرافیایی 48 درجه و 32 دقیقه تا 56 درجه و 11 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 35 درجه و 48 دقیقه تا 38 درجه و 28 دقیقه واقع شده می باشد. مساحت کلی این منطقه 58 هزار کیلومتر می باشد. به علت وسعت زیاد منطقه ویژگی‌های طبیعی هر استان به گونه جداگانه مورد مطالعه قرار می‌گیرد

سایت منبع

جایگاه جغرافیایی استان گیلان

استان گیلان سرزمینی می باشد که 40% آن جلگه ای و 60%  بقیه را کوهستان‌ها تشکیل می‌دهند، استان گیلان با مساحتی برابر 14711 کیلومتر مربع حدود 9/0 درصد از مساحت کل کشور را داراست و از این نظر بین استان‌های کشور رتبه بیست و ششم را دارد. این استان در شمال ایران و جنوب غربی دریای خزر قرار گرفته می باشد. به‌ طوری‌ که از شمال با دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب با استان اردبیل، از جنوب با استان‌های قزوین و زنجان و از طرف شرق با استان مازندران هم‌جوار می باشد.

1-1-3 آب و هوا

قسمتی از جلگه ساحلی جنوب غربی دریای خزر و کوهپایه‌های تالش و البرز قلمرو استان گیلان قلمداد می گردد. این استان از سه ناحیه جغرافیایی شامل جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده می باشد، ناحیه جلگه‌ای بخش وسیعی از استان گیلان را تشکیل می‌دهد و شامل دو قسمت جلگه تالش (آستارا تا شفارود) و جلگه وسیع گیلان (شفارود تا شرق کلاچای) می‌باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. توزیع مکانی و زمانی پدیده گرد و غبار در منطقه مورد مطالعه چگونه می‌باشد؟
  2. سامانه‌های همدیدی موثر در ایجاد طوفان گرد و غبار در مناطق خزری کدامند؟
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com