دانلود پایان نامه

 تحلیل الگوی سینوپتیکی طوفان‌های گرد و غبار در منطقه جنوبی حوضه خزری

قسمتی از متن پایان نامه :

تحلیل و مطالعه همدیدی

بیش‌ترین چشمه‌های تولید گرد و غبار در سمت شمال غرب عراق و شرق سوریه می باشد که در سال‌های اخیر افزایش یافته می باشد. هم‌چنین بر تعداد چشمه‌ها افزوده شده می باشد که این مسئله به دنبال عوامل طبیعی و انسانی در کشور ایران و همسایه‌های غربی ایران بوده می باشد. منابع جدید گرد و غبار در شرق سوریه، شمال عراق و هم‌چنین در مرکز عراق و بیابان‌های عربستان می باشد.

تحلیل سینوپتیکی روزهای دارای پایداری جو با بهره گیری از نقشه‌های هم‌ فشار در سطح زمین، 500، 700 و 850 هکتوپاسکال  تهیه شده از سایت NCEP / NCAR انجام گرفته شده می باشد. تحلیل اقلیمی با بهره گیری از داده‌‌های هواشناسی نظیر دما، رطوبت نسبی، سرعت و جهت باد صورت پذیرفته می باشد. هم‌چنین نقشه باد هم برای روزهای مورد نظر  در سطح 250 هکتوپاسکالی تهیه شده می باشد. منبع اولیه اطلاعات مورد نیاز آب و هواشناسی سینوپتیک الگوی گردشی هوا می باشد. به گونه کلی دو نوع الگو هست:

  1. الگوهای هوای سطوح بالاتر اتمسفر که شرایط هوا را در لایه‌های مختلف اتمسفر نشان می‌دهد.
  2. الگوی سطح زمین که پراکندگی هوای سطح زمین را نشان می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

6-4 ویژگی ماهواره Toms

تامس که مخفف کلمه Total mapping Spectrometer می باشد و از سال 1978 تا می 1993 برای اندازگیری لایه ازن به کار رفته می باشد. در سال 1996 برای طیف سنجی و نقشه‌برداری از ازن راه‌اندازی شده می باشد. این ماهواره برای نقشه ‌برداری طولانی مدت روزانه ناسا از توزیع جهانی ازن در جو زمین به فضا پرتاب شده می باشد. از ویژگی‌های دیگر این ماهواره علاوه بر نظارت بر لایه ازن، ذرات معلق در هوا را نیز اندازگیری می کند و از این داده‌ها برای ایجاد نقشه‌های روزانه و فیلم‌های آنلاین بهره گیری می گردد ( HTTP://science.nasa.gov/science).

علاوه بر گرد و غبار ماهواره Toms، خاکستر آتشفشانی، آلاینده دود، غلظت ازن و شدت نور ماورا بنفش را شناسایی می کند. برای تشخیص ذرات معلق در هوا ماهواره Toms از دو طول موج خاص اشعه ماورا بنفش بهره گیری می کند که این دریافت در دو طول موج مختلف به دانشمندان اجازه می‌دهد که ذرات معلق در هوا را از ابر تشخیص دهد. زیرا قسمتی از نور ماورا بنفش توسط ذرات معلق در هوا جذب می شوند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سایت منبع

 

  1. توزیع مکانی و زمانی پدیده گرد و غبار در منطقه مورد مطالعه چگونه می‌باشد؟
  2. سامانه‌های همدیدی موثر در ایجاد طوفان گرد و غبار در مناطق خزری کدامند؟

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com