دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل الگوی سینوپتیکی طوفان‌های گرد و غبار در منطقه جنوبی حوضه خزری

قسمتی از متن پایان نامه :

سلول کم فشار حرارتی در همه موارد از سمت پاکستان به سمت جنوب ایران و از آنجا به بیابان‌های عربستان، عراق و سوریه کشیده شده می باشد. سامانه کم فشار ایران- پاکستان گاهی به صورت یک کانون می گردد و در اثر حرکت همگرای این مرکز کم‌فشار، گرد و غبار در عراق بالا آمده و باعث انتقال آن به ایران می گردد.

در مورد  26 تا 31 می، 2005 قبل از شروع گرد و غبار  یک مرکز کم فشار ایران، پاکستان و قسمتی از افغانستان را در بر گرفته و پیش روی آن  در سطح 500 هکتوپاسکالی یک مرکز پر ارتفاع با فشار 1017 روی مدیترانه  قرار دارد که دارای گرادیان بالایی می باشد و زبانه‌های آن در روی عربستان و سوریه قرار گرفته و پس تشکیل گرد و غبار را داریم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

یک فرود بر روی بیابان‌های موجود در شرق ایران و شرایط ناپایداری که در اثر این فرود به وجود می‌آید باعث کندن گرد و خاک از سطح زمین و ایجاد طوفان گرد و غبار می باشد که این گرد و غبار تا کیلومترها انتشار و انتقال می‌یابد. وجود فرود بر روی هر منطقه باعث صعود هوا بر اساس اصل چرخندگی که در نتیجه واگرایی در سطح بالای اتمسفر و همگرایی در سطح زمین بوده، شده می باشد و این اصل صعود هوا را در جلوی فرو بادهای غربی توجیه نموده می باشد. کم‌کم این گرد و غبار به طرف ایران پیشروی می کند. با مطالعه نقشه سطح زمین در کشور ایران شرایط فرود هست، پس در شمال غرب و شمال ایران (منطقه مورد مطالعه) به ویژه غرب دریای خزر گرد و غبار داریم. در این الگو شرایط دمایی سطح زمین و سرعت باد زمینه ساز نفوذ شرایط گرد و غباری روی منطقه مورد مطالعه می باشد. کم‌کم زبانه‌های کم فشار روی دریای خزر از منطقه خارج شده و سبب شده می باشد که اندازه گرد و غبار کاهش یابد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

سایت منبع

  1. توزیع مکانی و زمانی پدیده گرد و غبار در منطقه مورد مطالعه چگونه می‌باشد؟
  2. سامانه‌های همدیدی موثر در ایجاد طوفان گرد و غبار در مناطق خزری کدامند؟

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com