دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

رود و مسیل :

رودخانه مهم شهرستان لاهیجان ٬ در غرب حوضه سفیدرود واقع شده می باشد ورودخانه لاهیجان نام دارد. این رودخانه در محدوده شهرستان لاهیجان و لنگرود واقع می باشد.شاخه اصلی رودخانه در جهت غربی- شرقی جریان دارد. با این حال در نزدیکی دریا با قوسی به جهت جنوبی و در امتداد خط ساحلی جریان می یابد تا سرانجام به رودخانه شلمانرود وصل شده و در محل چمخاله به دریا می ریزد.این رودخانه به لحاظ عبور از محدوده شهری لاهیجان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. حوضه آبریز سفیدرود در محدوده تلاقی رشته کوههای البرز و زاگرس مرکزی قرار دارد٬ این حوضه بین مختصات 49 درجه و 30 دقیقه تا 51 درجه و 10 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 55 دقیقه تا 37 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی واقع شده و مساحت حوضه آن 3896 کیلومتر مربع می باشد. حدود 46.5 درصد حوضه را مناطق کوهستانی و 35.5 درصد آنرا مناطق کوهپایه ای و دشتی تشکیل می دهد.

این حوضه از شمال به دریای مازندران ٬ از شرق به حوضه شرق گیلان و از غرب به حوضه تالاب انزلی محدود می باشد. از شهرهای مهم آن می توان از رشت ٬ آستانه ٬ لنگرود و لاهیجان نام برد و بخش هایی از جاده اصلی تهران به رشت در این حوضه واقع شده می باشد.رودخانه مهم آن پیربازار٬ دیسام ٬ شمرود ٬ گوهررود ٬ سیاه رود تاریک و لاهیجان می باشد. رودخانه لاهیجان از به هم پیوستن رودخانه های سیستان  ٬ ده سر ٬ زمیران و زاکله بر به وجود آمده می باشد. از نظر موقعت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه لاهیجان تا ورودی شهر و در حد فاصل عرض جغرافیایی 37 درجه و 5 دقیقه و 53 ثانیه  تا 37 درجه و 12 دقیقه و 51 ثانیه و طول جغرافیایی 49 درجه و 57 دقیقه و 19  ثانیه تا 50 درجه و 5 دقیقه  و 39 ثانیه گسترده شده می باشد که از غرب و شمال به حوضه آبریز رودخانه شلمانرود و از جنوب و شرق به حوضه آبریز رودخانه های حشمت رود و شمرود محدود گردیده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

حوضه رودخانه لاهیجان با در نظر داشتن عبور رودخانه سیستان از محدوده شهری ٬ به دو زیر حوضه اصلی لاهیجان و سیستان تقسیم گردیده می باشد:

سایت منبع

الف) زیر حوضه سیستان در قسمت شمال و شمال شرقی رودخانه لاهیجان واقع شده می باشد. آبراهه اصلی این رودخانه سیستان می باشد که از ارتفاعات 250 متری سرچشمه گرفته و در ارتفاعات تقریبی 15 متری درشرق لاهیجان به شاخه اصلی رودخانه لاهیجان می پیوندد.

ب) زیر حوضه لاهیجان که شامل سرشاخه اصلی ده سر ٬ زمیدان و راکله بر بوده و آبراهه اصلی آن از ارتفاعات 600 متری سرچشمه گرفته و در ارتفاعات تقریبی 15 متری در جنوب شهر زیر شاخه سیستان نیز به آن پیوسته می باشد و رودخانه لاهیجان را تشکیل می دهند . (برگرفته از مطالعات آبهای سطحی و شرکت تحقیقات آب و آبخیزداری خرداد 1379 ٬ معاونت فنی و عمرانی استان گیلان ) (طرح جامع ٬ 1388 ٬ صص 33-32 )

اندازه آبدهی رودهای این شهرستان در سال به 43 میلیون متر مکعب می رسد و همچنین تعدادی استخر و آب بندان در این شهرستان هست که اندازه آبدهی آنها به 11.5 میلیون متر مکعب بالغ می گردد. (عربانی ٬ 1387 ٬ ص 1682 )

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com