دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

ساختار صنعتی :

شهرستان لاهیجان از نظر اقتصادی یکی از غنی ترین شهرستان های استان گیلان به شمار می آید.این شهرستان که در سال 1375 دارای  152627 نفر جمعیت و 429.55 کیلومتر مربع مساحت بوده با 34.8 درصد شهرنشینی ٬ بعد از شهرستان سیاهکل کمترین نرخ بیکاری را در مقایسه باسایر شهرستان های استان داشته می باشد. فعالیت غالب شهرستان در بخش کشاورزی می باشد اما کارخانه های چای با در نظر داشتن وسعت زیاد اراضی چایکاری آن گسترش زیادی یافته اند . در مطالعه اوضاع اقتصادی این شهرستان ضمن مطالعه جمعیت اقتصادی و فعالیت های اقتصادی در بخش های مختلف مانند بخش صنعت و معدن و کشاورزی ٬ همچنین عملکرد اقتصادی دولت نیازهای عمرانی شهرستان نیز در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی آن ذکر می گردد.

جمعیت فعال اقتصادی :

شهرستان لاهیجان که 6.8 درصد جمعیت و 7.8 درصد جمعیت فعال اقتصادی استان را در خود جای داده می باشد همانطور که گغته گردید بعد از سیاهکل کمترین نرخ بیکاری را٬ در استان دارد به طوری که نرخ بیکاری شهری و روستایی آن به ترتیب 4.4 و 6.6 درصد کمتر از نرخ بیکاری مناطق مشابه استان می باشد . اگرچه در حال حاضر ساختار اشتغال در این شهرستان به گونه عمده در بخش کشاورزی ٬ با 55.7 درصد از کل شاغلان متمرکز می باشد ٬ اما افزایش تدریجی نرخ بیکاری در مناطق روستایی با در نظر داشتن محدودیت اراضی در این شهرستان در آینده نزدیک موجب افزایش نرخ بیکاری در کل شهرستان خواهد گردید . پس با در نظر داشتن سهم پایین اشتغال بخش صنعت – ساخت در این شهرستان ٬ ایجاد شهرک صنعتی و جلب انگیزه های سرمایه گذاری در آن ٬ وضعیت مناسب فعلی اشتغال را در شهرستان حفظ خواهد نمود. (عربانی ٬ 1387 ٬ ص 1717 )

وجود باغات چای ٬ آبشار و استخر در این شهر ٬ شیرینی های محلی و سواحل بکر دریا از دیگر جذابیت های این شهرستان می باشد و از نظر جایگاه گردشگری بسیار مهم می باشد ؛ زیرا اکثر گردشگرانی که به استان گیلان سفر می کنند ٬ یکی از شهرهای مورد توجه آنان ٬ لاهیجان می باشد.وجود درآمدهای گردشگری٬ رونق باغداری در در بخش های چای و مرکبات٬ فرصت بهره گیری از دریا و صیادی٬ وجود کشت های جالیزی مانند هندوانه و نیز پرورش کرم ابریشم در کنار تولید برنج٬ باعث پر رونق و شکوفا تر شدن اقتصاد لاهیجان شده می باشد.لاهیجان یکی از قطب های تولید چای در استان گیلان می باشد و این شهرستان با 5414 هکتار باغ چای دارای تولید بیش از 37 هزار تن چای می باشد.

این شهرستان همچون سایر نقاط استان گیلان از ویژگی های بسیار در زمینه های گردشگری ٬ صنعت و کشاورزی برخوردار می باشد که سهم بسیاری در اقتصاد منطقه دارد.شهرستان لاهیجان دارای حدود 1300 کارگاه صنعتی می باشد که حدود پنج هزار نفر در این کارگاه ها اشتغال دارند. از این تعداد بیش از 800 کارگاه در مناطق روستایی قرار دارند. همچنین حدود 100 کارگاه در شهرستان لاهیجان در زمینه صنایع دستی مستظرفه٬ معرق و مینیاتور٬ گلیم بافی٬ بامبو بافی٬ حصیربافی٬ قلاب دوزی٬ مروار بافی و تولیدات دست باف فعالیت دارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

سایت منبع

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com