دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

محلات شهر لاهیجان:

لاهیجان دارای 19 محله می باشد که این محلات عبارتند از:

محله شعربافان (شعرباف محله )، خمیرکلایه، محله اردوبازار، پرده سر (کاشف غربی )، کاروانسرابر،جیرسر، شهرک فرهنگیان، شهرک بهمن، حاجی آباد، شهرک جانبازان، شهرک سلمان، کوه بیجار، امیر شهید، محله پمپ بنزین، بعثت وخزر، خالو باغ، یوسف آباد، کارگر، شیشه گران

 

3-6 :آثار تاریخی٬ موزه ها و اماکن مذهبی و گردشگری :

لاهیجان جاذبه های توریستی بسیار دارد که مهمترین آنها عبارتند از موزه تاریخ طبیعی ٬ استخر قدیمی ٬ پارک تفریحی ٬ مساجد قدیمی و یادمان های تاریخی. لیست این آثار به صورت زیر می باشد:

کوه شاه نشین، استخر و بلوار، بام سبز، مجموعه تله کابین، مقبره کاشف السطنه و گنجینه تاریخی چای، پل خشتی (خشت پل )، پل خشتی گوکه (کوچک پرده )، خانه یاورزاده، خانه محمد صادقی، ساختمان قدیمی مسعود اصمعی در لاهیجان، ساختمان قدیمی کیا موسوی اصمعی، حمام گلشن، آرامگاه چهار پادشاهان (چهار اولیا )، بقعه میر شمس الدین، بقعه و مقبره شیخ زاهد گیلانی، بقعه میر شهید، بقعه آقا سید موسی بارکو سرا، بقعه پیر علی، بقعه آقا سید حسن شیرجو، مناره مسجد شعر بافان، مسجد جامع لاهیجان، مسجد اکبریه، مسجد خومر کلایه، تفرجگاه جنگلی شیخ زاهد، ایستگاه کشاورزی، باغ ملی ( پارک قوری)، پارک جنگلی میر صفا.

– کوه شاه نشین:

کوه شاه نشین (شیطان کوه ) و استخر معروف قدیمی که در پای آن قرار گرفته استدر مجموع جاذبه بسیار زیبایی به وجود آورده اند. این مجموعه از قدیم الایام مورد توجه و محل تفرج و تفریح اهالی لاهیجان و اطراف و گردشگران بوده می باشد. در کتاب عالم آرای عباسی آمده می باشد که شاه عباس در این مجموعه قصری عظیم برای خود بنا کرده بود ؛ اما در حال حاضر اثری از آن بر جای نیست.

چارلز فرانسیس مکنزی در سفرنامه شمال از این استخر یاد می کند که طول آن 700  و عرض آن 200 گام بوده می باشد. در وسط استخر جزیره ای به نام میان پشته وجود داشته می باشد. در کنار استخر تاسیساتی برای گردشگران به وجود آمده که مورد بهره گیری گردشگران می باشد.کوهی که استخر در دامنه آن قرار دارد یکی از مناظر گیلان می باشد . نام واقعی این کوه که به غلط شیطان کوه نامیده می گردد ٬  شاه نشین کوه بوده می باشد. بر اساس آن چیز که اسکندر بیک منشی نوشته وجه تسمیه آن مربوط به قصری می باشد که خان احمد خان ٬ یکی از معروف ترین پادشاهان محلی ٬ در این کوه برای خود ساخته بود. (عربانی ٬ 1387 ٬ صص 1708-1707)

– استخر و بلوار :

سایت منبع

در پای شیطان کوه دشتی صاف و هموار به نام استخر شهر هست و در اطراف این استخر از درخت های شمشاد پوشانده شده می باشد. این استخر به دستور شاه عباس احداث گردیده می باشد. وسعت استخر 17.5 هکتار می باشد. در وسط این استخر ساختمانی قرار دارد که دارای سالن و صندلی هایی جهت پذیرایی می باشد که مورد بهره گیری در جشن ها و عروسی ها می باشد. این ساختمان توسط بلوار و پل سیمانی طویل و کم عرض به محوطه استخر وصل می گردد. امکاناتی نظیر قایق سواری برای گردشگران و بازدیدکنندگان  در استخر فراهم می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com