دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

مقبره کاشف السلطنه و گنجینه تاریخی چای :

شاهزاده محمد میرزا ملقب به کاشف السلطنه از مردان شایسته و نام آور گیلان می باشد. وی در اول فروردین 1224 در تربت حیریه دیده به جهان گشود. وی پس از اتمام دروس ابتدایی نزد حسام السلطنه وارد دارالفنون گردید و به فراگیری زبان فرانسه و علوم دیگر پرداخت. در سال 1260 برای فرا گرفتن علوم جدید راهی فرانسه گردید. ناصرالدین شاه در سفر خویش به فرنگ ٬ وی را به ایران باز گرداند تا در وزارت امور خارجه ایران به کار مشغول گردد.محمد میرزا پس از هشت سال اقامت در ایران به عنوان ژنرال کنسول ایران وترد هند گردید. وی به گونه ای علمی و عملی فنون کشاورزی و صنعت چای سازی را آموختو به ایران بازگشت. در سال 1319 ٬ وی گیلان را منطقه مستعدی برای کشت چای پیدا نمود و عازم این ناحیه گردید. پس از اندک زمانی مظفرالدین شاه به وی لقب کاشف السلطنه داد و امتیاز کشت چای را در تمام نواحی ایران به او اعطا نمود. در سال 1344 ه ق محمد میرزا برای کسب آخرین اطلاعات درمورد چای عازم هند ٬ چین و ژاپن گردید و سه سال به مطالعات دقیق علمی درمورد چایکاری پرداخت و این بار با دانشی فرا تر و بهتر وارد کشورش گردید.کاشف السلطنه در 31 فروردین 1308 ٬ پس از ورود به کشور در مسیر جاده بوشهر٬ اتومبیل وی سقوط نمود و در گذشت. (کیوانی ٬ 1390 ٬ ص 74 )

آرامگاه کاشف السلطنه بر روی تپه ای در جنوب خاوری شهر جای دارد. در آغاز بنا به سفارش کاشف السلطنه ٬ مزار وی که از مرمر سیاه بود ٬ بدون سقف و پوشش در میان بوته های چای قرار داشت . اما پس از چندی با دریافت 2 درصد درآمد چای ساخت آرامگاهی که در خور شان او باشد ٬ در دستور کار قرار گرفت . از سال 1335 خورشیدی با همت انجمن آثار ملی ٬ آرامگاه کاشف السلطنه با اسکلتی از بتن مسلح و نمای سنگ تیشه ای خاکستری با زیربنای 512 متر مربع ساخته گردید . اتاق بسیار بزرگی که در کنار برج آرامگاه بود ٬ برای برپایی موزه تاریخ چای ایران در نظر گرفته گردید. این طرح با پیشنهاد و اجرای میراث فرهنگی و با غرفه بندی و بهره گیری از تزئینات سنتی چوبی بسیار زیبا در دو طبقه پلکانی شکل در شهریور 1357 خورشیدی به پایان رسید.

این موزه با داشتن ادوات و وسایل  سنتی و تخصصی مربوط به چای و مدارک مربوط به چگونگی فعالیت های پدر چای ایران ٬ همه روزه پذیرای بسیاری از مردم بومی و گردشگران می باشد. موزه چای دارای سه بخش می باشد ؛ بخش آرامگاه با برجی بلند و چهار گوش در باختر و سالن اصلی با دو اتاق که در خاور آرامگاه جای دارند. ورودی بنا در بخش خاوری قرار دارد. کف اتاق بزرگ اصلی با سنگ مرمر پوشیده شده می باشد. این آرامگاه در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده می باشد. (کشوردوست ٬ 1385 ٬ صص 255-254)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

سایت منبع

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com