دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

خانه محمد صادقی :

از بنا های دیرین لاهیجان که در بافت تاریخی شهر ساخته شده ٬ خانه محمد صادقی می باشد. این بنای مسکونی در دوره قاجار برپا گردیده و دارای گچبری و تزئینات بسیار زیباست.  این بنا دارای یک تالار و شاه نشین با طاق گنبدی و سقف مقرنس کاری شده می باشد و ارسی های مشبک دارد. (کشوردوست ٬ 1385 ٬ ص 254 )

 

سایت منبع

–  ساختمان قدیمی مسعود اصمعی :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

این ساختمان در میدان چهار پادشاهان ٬ خیابان کاشف غربی ٬ کوچه عبدالله  زاده واقع شده که از یک سو به محله قدیمی پرده سر و از سوی دیگر به مرکز محله گابنه منتهی می گردد.این بنا در دو طبقه با زیربنایی حدود 125 متر مربع و هر طبقه به صورت ذوزنقه ساخته شده می باشد. مصالح به کار رفته در بنا از چوب٬ سفال و آجر می باشد. از نکات مهم و جالب توجه آن چاه آبی می باشد که از آن به عنوان یخچال بهره گیری می گردد. بنا در دو طبقه و دارای پلانی خطی می باشد و ارتباط بین فضاهای مختلف بنا به دو گونه انجام می شود:

یکی از طریق بازشوهایی که بر روی یک محور قرار دارند و به شکل اتاق هایی تو در تو اقدام می نمایند و دیگر از راه ایوان باریکی در ضلع شرقی بنا ٬ رو به حیاط. سبک واسلوب ساختمان دارای ویژگی های معماری سنتی گیلان می باشد.تاریخ احداث بنا را می توان به دوره قاجار نسبت داد. ساختمان اصمعی در بهمن ماه 1383 با شماره 11151 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده می باشد.  (عربانی ٬ 1387 ٬ ص 1710 )

 

– ساختمان قدیمی کیا موسوی اصمعی :

یکی از بناهای بازمانده در بافت قدیمی لاهیجان این ساختمان می باشد که در خیابان کاشف غربی ٬ محله گابنه قرار دارد.مصالح به کار رفته در ساخت این بنا از آجر٬ چوب ٬ سنگ ٬ و ملاط و آهک می باشد. بام بنا سفالپوش می باشد و از مصالحی زیرا خشت وچوب برای تزئینات در و پنجره بهره گیری شده می باشد. ساختار فضایی این بنا تا حدودی متفاوت بانمونه های مجاورش می باشد.تزئینات زیبا و بدیع ساختمان ٬ همواره آنرا از یک بنای مسکونی معمولی هم عصر خود متمایز می سازد. گچبری ها و نقاشی ها و سایر تزئینات داخلی از ویژگی های اثر می باشد. تنوع تزئینات بنا و شکل بازشو ها و ارسی ها منحصر به فرد می باشد. این بنا در دوطبقه بر روی دیوارهای ضخیم و در جهت شرقی-غربی استقرار یافته می باشد.نمای اصلی بنا به تبعیت از ویژگی های اقلیمی منطقه به سمت جنوب با تزئینات و تناسب جالب توجهی آراسته گشته می باشد.با در نظر داشتن مجموعه شواهد و ویژگی های معماری بنا قدمت آنرا می توان به اواخر دوره قاجار و اوائل حکومت پهلوی نسبت داد. این اثر ارزشمند تحت شماره 1152 مورخ 11/7/83 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده می باشد. (عربانی ٬ 1387 ٬ صص 1711-1710)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com