دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

حمام گلشن :

این حمام پیش روی بقعه چها پادشاهان و نزدیک مسجد جامع در محله میدان قرار دارد. حمام گلشن را می توان یکی از قدیمی ترین و زیبترین حمام های گیلان نام برد که هنوز هم کاربری خود را حفظ نموده می باشد. گفته می گردد به دستور سید حسن کیا والی بیه پیش لاهیجان در محله میدان ٬ این حمام احداث گردید. این حمام در زمان فتحعلی شاه قاجار مرمت و بازسازی شده می باشد. این بنا علیرغم تعمیراتی که در زمان قاجاریه صورت گرفته می تواند متعلق به دوره قبل از صفویه باشد. ستون های سنگین و طاق های جناقی  و سربینه و گرمخانه آن حکایت از قدمت بنا دارد.گنبدهای بزرگ بنا با ترکیب بسیار مناسبی بر ستون های سنگی یکپارچه استوار می باشد که با روکش های طرح اسلیمی آهک بری شده فضایی دلپذیر را ایجاد نموده می باشد. مصالح اصلی بنا از آجر و گل آهک و ساروج می باشد. (قربانی ٬ 1375 ٬ صص 236 – 137 )

بخشی از این حمام با گسترش شهرسازی و لزوم احداث خیابان و میدان ٬ ویران شده می باشد. بنای حمام پلان کثیرالاضلاع داشت و برای ساخت آن از آجرقرمز محلی ٬ ساروج و گل آهک بهره گیری شده می باشد. در تعمیرات اخیر پس از زلزله گیلان برای استحکام بنا از مصالح جدید بهره گیری گردید.در سنگ کاری شده امروزی حمام در کوچه ای در ضلع جنوب آن واقع شده می باشد. با گذر از ورودی به رخت کن می رسیم.طول رخت کن حدود 10 متر و در سمت راست آن ٬ اتاقکی در سطحی پایین تر واقع شده که به گرمخانه معروف می باشد.در شمال رختکن ٬ صحن حمام با ده ستون قرار داردو وسیع ترین قسمت بنا به شمار می رود.

سایت منبع

کف گرمابه با موزاییک و ازاره دیوارهای جانبی تا ارتفاع 180 سانتیمتر کاشی کاری جدید شده می باشد. گنبد میانی در حدود  8 متر ارتفاع دارد و حباب هایی بر روی آن کار گذاشته شده می باشد که نور داخل حمام را تامین می نماید.در فواصل طاق های جناقی و دیوارهای جانبی گنبدهای کوچکی به صورت کاسه برگردان به ارتفاع حدود 3.5 متر٬ فضای فوقانی را مسقف می سازد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در شمال شرقی صحن دو هشتی هست. اضلاع مقابل هشتی ها حدود 4.5 متر و ارتفاع گنبد آنها 5.5 متر می باشد. در ضمن در دیوارهای هر ضلع طاق نمایی به چشم می خورد . کانال کوچک با شیاری  ٬ آب مصرف شده دوش ها را به صحن حمام هدایت می کند.در جنوب هشتی دوم ٬ خزانه یا مخزن آب گرم قرار دارد.در قسمت های مختلف حمام ٬ معمار با بهره گیری از اسلوب های خاص و با انواع آجر چینی به مسقف کردن بنا همت گماشته می باشد. گرمخانه یا فضای بالای صحن حمام در قسمت فوقانی ستون های هشت گانه میانی دارای کاربندی هشت ونیم هشت می باشد. در بالای کاربندی ها گنبدی دیده می گردد که فضای اصلی این قسمت را مسقف می سازد.این گنبد بزرگترین و بلندترین گنبد در بنای فعلی حمام می باشد. سقف چهار هشتی که دو به دو در شمال غربی و جنوب غربی بنای حمام واقع شده ٬ گنبدی شکل می باشد. خزانه یا مخزن آب گرم حمام نیز که بین هشتی ها قرار گرفته دارای گنبد با فیلپوش هایی در چها کنج می باشد. (سیمای میراث فرهنگی ٬ 1380 ٬ صص 143 – 142 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com