دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

آرامگاه چهار پادشاه (چهار اولیا ) :

این بقعه در محله میدان و نزدیک مسجد جامع و حمام گلشن واقه شده می باشد. بنای اصلی بقعه به شکل مستطیل با چها اتاق و ایوان در جهت شمالی می باشد. ایوانی به طول 29.74 متر و پهنای 5.33 متر می باشد. عرض ایوان تا لبه بیرونی فیل پاها 4 متر و قسمت زیر پره سه پشته ایوان 133 سانتیمتر می باشد. طاق ایوان لمبه کوبی با درزپوش پهن و پره ایوان بر دو شیر سر متکی می باشد.سراسر بام اتاق ها و ایوان سفالی می باشد و طاق ایوان بر 6 فیلپای آجری استوار می باشد. پایین و بالای فیلپاها مربع و میان آنها هشت ضلعی دو به دو برابر می باشد. کاشی های به کار رفته در قسمت پایینی دیوار و فیلپاها اکثرا به دوره قاجار مربوط می باشد. نمای دیوار شمالی با نقاشی های مذهبی پوشانیده شده بود که به مرور زمان  و در تعمیرات قسمت های زیادی از آنها از بین رفته می باشد.

بقعه چهار پادشاه مزار 4 تن از بزرگان لاهیجان بدین ترتیب می باشد:

  • سید خورکیا متوفی سال 647 ه .ق
  • سید علی حسینی متوفی سال 791 ه.ق
  • سید رضا حسینی متوفی سال 829 ه.ق
  • سید رضی کیا متوفی به سال 829 هوق

(قربانی ٬ 1375 ٬ صص 209-208 )

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

– بقعه میرشمس الدین :

این بقعه در باختر  میانه لاهیجان و در محله اردوبازار جای گرفته می باشد. سردر و بقعه ٬هر دو در دوره صفویان ساخته شده اند و روی صندوق بقعه ٬ تاریخ 1017 ه.ق  به چشم می خورد. بنا بقعه دارای اتاق میانی  آرامگاه با سقف گنبدی می باشد که در پیرامون آن  اتاق ها  و ایوان قرار دارد. در بخش خاوری بقعه ایوانی با چهار فیلپای قطور دیده می گردد. کاشیکاری ازاره ایوان و اتاق حرم مربوط به دوره قاجار می باشد.پنجره های مشبک رنگارنگ و گوشواره های گچبری شده و کتیبه های نستعلیق گنبد از دیگر تزئینات بنا به شمار می آیند. (کشوردوست ٬ 1385 ٬ ص 251 )

سایت منبع

طول و عرض بقعه 15.5*15.5 متر می باشد و در قسمت شرق بقعه ایوانی با چهار فیلپای قطور دیده می گردد. کاشیکاری ازاره ایوان و اتاق حرم مربوط به عصر قاجار می باشد . پنجره های مشبک رنگارنگ و گوشواره های گچبری شده و کتیبه های نستعلیق گنبد از دیگر تزئینات بنا هستند. اشعار گنبد در سال 1274 ه.ق نوشته شده و از شاعری به نام ” گلشن ” می باشد. صندوق چوبی بقعه دارای کتیبه ای به خط نسخ و نوشته ” محمدبن داود کیا ” و واقف آن زنی به نام ” تی تی سلطان ” بود. تاریخ صندوق 1017 و 1018 هجری می باشد. (سیمای میراث فرهنگی ٬ 1380 ٬ صص 126-124 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com