دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

بقعه و مقبره شیخ زاهد گیلانی :

این بقعه در روستای شیخانور یا شیختنه بر در 4 کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و در میان مزارع سبز چای واقع شده می باشد که مدفن شیخ تاج الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی می باشد. شیخ زاهد در سال 711 قمری دار فانی را وداع گفت و بعدها به سال 892 قمری سلطان حیدر صفوی به سبب خوابی که دیده بود ٬ با معماران و نجارانی که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل شده بودند ٬ این بنا را ساخت و جسد شیخ را به آنجا منتقل نمود.  (کیوانی ٬ 1390 ٬ ص 74 )

این بنا دارای دو اتاق می باشد که درشمال اتاق ها ایوان درازی باهفت فیلپا و در بخش خاوری حرم ایوانی با شش فیلپا و بخش جنوبی اتاق نیز ایوانی باشش فیلپا دیده می گردد.ازاره دیوارهای ایوان ها تا بلندی 115 سانتیمتر با کاشیکاری هفت رنگ دوره قاجار تزیین شده می باشد. تاقچه هایی با طاق جناقی در بخش های گوناگون ایوان به چشم می خورد. از زیباترین بخش های بنا بایستی به گنبد هرمی و هشت ترک آن تصریح نمود که شیب تند آن برای گذر کردن سریع آب ساخته شده می باشد و روی حره را با کاشی کاری زرد ٬ آبی٬ سفید و سیاه با تأثیر های هندسی و گلدار پوشش داده اند. پیرامون گنبد را با سفال پوشانیده اند. (کشوردوست ٬ 1385 ٬ ص 250 )  بقعه شیخ زاهد گیلانی ٬ متعلق به قرن نهم قمری بوده و دارای شماره ثبت ملی 824 سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور می باشد.

 

– تفرجگاه جنگلی شیخ زاهد :

سایت منبع

طرح تفرجگاه جنگلی شیخ زاهد در آبان ماه 1381 مورد تایید اداره جنگلداری و پارک های استان گیلان قرار گرفت. هدف از اجرای این طرح ایجاد محیط مناسب برای دوستداران طبیعت ٬ توسعه صنعت گردشگری و جلوگیری از طریقه تجاوز و پیشروی اراضی مزروعی و باغ های چای اطراف یاد شده می باشد.پارک جنگلی شیخ زاهد در 3 کیلومتری جاده لاهیجان –لنگرود واقع شده می باشد و به طول 3 کیلومتر ادامه پیدا می کند. مساحت مفید پیش بینی شده حدود 50 هکتار می باشد ٬ که بر روی دامنه مشرف به جاده لاهیجان قرار دارد٬ روستای شیخانبر در کنار آن قرار دارد.در مورد جاذبه های توریستی تفرجگاه جنگلی شیخ زاهد در نشریه اداره جنگلکاری و پارک های استان گیلان چنین نوشته شده می باشد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

” نقاط ارتفاعی با دید بالا و تنوع گونه گیاهی بالا چشم اندازی زیبا از شالیزارهای ضلع شمال جاده لاهیجان به لنگرود ٬ وجود باغات چای و آرامگاه تاریخی شیخ زاهد از جاذبه های گردشگری پارک بوده که امتیاز عرصه را بالا می برد. همچنین وجود استخر زیبا و کوه معروف به شیطان کوه در نزدیکی لاهیجان هر ساله مسافران زیادی را به این مناطق جلب می کند.”

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com