دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

بقعه پیر علی :

بنای اصلی این بقعه هشت ضلعی می باشد و دارای 4 درب در چهار طرف اصلی می باشد که به ایوان ها باز می گردد.سقف حرم از داخل کوتاه و آجری می باشد و برجستگی گنبد بسیار کم می باشد. در کمربند داخلی گنبد ابیاتی از هفت بند محتشم کاشانی نوشته شده می باشد که تاریخ تحریر آن سال 1235 ه. ق می باشد٬ 4 ایوان در چهار جهت دارد و هر ایوان هفت ستون دارد و مجموع ستون ها بالغ بر 28 عدد می باشد و لبه بام یک پشته ٬ بام سفالی می باشد. صندوق مزار ساده و چوبی می باشد.

در شمال و غرب این بقعه حسینیه ای بوده می باشد و در ضلع جنوبی آن تکیه ای قدیمی بوده می باشد والان مسجدی تازه بنا در این محل ساخته اند. (قربانی ٬1375٬ صص 229-228 )

 

– بقعه آقا سید حسن شیرجو:

این بقعه واقع در روستای صیقل بنه از توابع دهستان شیرجوپشت در بخش رودبنه می باشد.بنا دارای پلانی با ابعاد 3.80* 4.85  متر می باشد که در هر چهار طرف آن ایوان هایی به شکل غلام گردشی ساخته شده می باشد.در هر ضلع از ایوان ها شش ستون چهار سو با سر ستون های برش خورده و نقشدار به فواصل معین قرار گرفته که جملگی بار وارده سقف را به همراه دیوارهای بقعه تحمل می کنند. سقف ایوان های بقعه واشان کشی و روی آن با تخته پل کوبی شده و با چوب های مخصوص درزپوش گردیده می باشد. دامنه بیرونی ایوان سه پشته و سقف بنا سفالپوش می باشد. همچنین جهت ورود به ایوان بنا بایستی از پله هایی که در ضلع شرقی بنا تعبیه شده بهره گیری نمود. ضریح بقعه چوبی و قدیمی می باشد که اخیرا روی آنرا با فلز پوشانده اند.

باتوجه به سبک وشیوه احداث بنای بقعه و نقاشی های مذهبی که در گذشته بر بدنه دیوارهای بنا ترسیم شده و نیز مقایسه این بنا با سایر بناها ی شهرستان لاهیجان می توان قدمت آنرا به دوره قاجار نسبت داد. این اثر ارزشمند در آبان ماه 1382 باشماره 10588 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده می باشد.  (عربانی٬ 1387 ٬ ص 1715 )

 

– مناره مسجد شعربافان :

این مناره مربوط به اواخر دوره صفویه و اوائل دوره قاجاریه می باشد. این مناره متعلق به مسجدی بوده که ویران شده و سپس بازسازی گردیده می باشد . از آثار گذشته مسجد فقط مناره زیبایی می باشد که جزء  آثار ملی به شمار می رود.مناره مذبور به صورت هشت ضلعی و آجری می باشد. مناره که از سمت غرب به مسجد متصل شده ساختاری جداگانه دارد و به صورت یکپارچه بنا شده می باشد. در میانه منار شکاف هایی برای دریافت نور تعبیه شده می باشد. (عربانی٬ 1387 ٬ ص 1715 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

سایت منبع

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com