دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای توسعه گردشگری در شهر لاهیجان با تاکید بر جنبه های زیست محیطی با روش ماتریس

قسمتی از متن پایان نامه :

مسجد جامع لاهیجان :

در محله قدیمی میدان مسجد لاهیجان به نام مسجد جامع در کنار حمام گلشن و بقعه چهارپادشاهان قرار دارد. مسیو شودزکو معتقد می باشد که این مسجد روی آتشکده ای قدیمی بنا شده می باشد. طاقی تاریک و سرپوشیده به این مسجد متصل بود به نام طاق کبری که گفته می گردید قسمتی از آتشکده قدیمی بوده می باشد.این مسجد بنا بر قولی از قدیمی ترین مساجد لاهیجان می باشد و در قرن چهارم در مکان آتشکده احداث گردید و به دستور کارکیا سلطان محمد کیا به سال 893  ه.ق تعمیر و ساخته گردید. شکل بنای این مسجد به شکل مستطیل بود که طولش دو برابر عرضش بود.(قربانی ٬ 1375 ٬ ص 231 )

– مسجد اکبریه :

این مسجد در محله گابنه لاهیجان واقع شده می باشد و از دو قسمت تشکیل شده می باشد. قسمت قدیمی که به صورت دو طبقه شامل وضوخانه  و سرسرا و رواق در طبقه همکف و دهلیزها ٬ وضوخانه و گلدسته در طبقه فوقانی می باشد که احتمالا بایستی مربوط به دوره زندیه باشد. بخش تازه تر که در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده می باشد دارای سه صاق بلند در امتداد هم که بر 6 پایه اصلی بنا شده ٬ عرض و طول هر پایه 120 سانتیمتر می باشد و فاصله میان پایه های اصلی بنا 7 متر می باشد. طرفین این سه طاق اصلی سه طاق کوچک می باشد و مجموع هر سه طاق طرفین تقریبا شبیه یک راهرو می باشد و با قسمت قدیمی مسجد در ارتباط می باشد که به نظر می رسد در تعمیرات بعدی این ارتباط را قطع کرده اند.مصالح اصلی بنا آجرهای نازک قدیمی و ملاط آن گچ و خاک می باشد. در طرفین محراب دو اتاق کوچک انبار مانند قرار دارد که درهای بزرگی دارند . ازاره های دیوارها کاشی کاری می باشد. می گویند این مسجد شبیه به مسجد ایاصوفیا در ترکیه می باشد و در کنار این مسجد مدرسه علمیه ای هم بوده به نام مدرسه علمی که امروز کمتر نشانی از آن وجود دارند.بنا بر کتیبه ای که بر دیوار داخلی مسجد اکبریه بر روی سنگ مرمر حک شده می باشد این مسجد به سال 1239 ه.ق زمان حکمرانی حاجی علی اکبر خان حاکم لاهیجان و در عهد فتحعلی شاه مرمت و احداث شده می باشد. (قربانی ٬ 1375 ٬ صص 239-238 )

 

– مسجد خومر کلایه ( خمیرکلایه) :

این مسجد که یکی از قدیمی ترین مساجد لاهیجان می باشد در میدانگاهی که محل اتصال چندین کوچه پیچ در پیچ می باشد واقع شده و به فاصله اندکی در شمال خیابان امام خمینی جای دارد. بنای مسجد در گوشه ای در غرب میدانگاه قرار دارد و در جنوب شرقی آن بنای تکیه ای طویل ومستطیل شکل گسترده می باشد.ورودی مسجد در جنوب غربی بوده و مناره های دوگانه مسجد بر روی پایه های ستون هایی قطور که در دو طرف پله های ورودی قرار گرفته استوار می باشد. مناره ها در بالای پوشش سفالین بام از کل بنا جدا شده و به سمت بالا امتداد یافته اند. کاشیکاری های جدید بر روی ستون ها و نمای بیرونی این جبهه دیده می گردد.محراب مسجد نیز دارای کاشیکاری جدید می باشد. اتاقی در شرق مسجد و متصل به آن جای گرفته که قبلا محل بقعه بوده و بازسازی شده می باشد. در این اتاق 3 مقبره قرار دارد. شبستان مسجد در وسط دارای 4 ستون آهنی می باشد که سقف لمبه کوب بر آن استوار شده. به نوشته دکتر ستوده دیوارهای جنوبی حرم قدیمی می باشد. گویا اشعاری نیز از ترکیب بند محتشم کاشانی به دیوارها و بالای طاقچه ها وجود داشته که امروزه نه اثری از طاقچه ها ست نه اثری از نوشته ها به جا مانده می باشد. (عربانی ٬ 1387٬ ص 1716)

سایت منبع

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1 . ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

2 . دستیابی به راهبردهایی مناسب جهت تقویت پیامدهای مثبت گردشگری و کاهش زیانهای ناشی از توسعه .

3 . شناخت عوامل اثرگذار توسعه پایدار در توسعه گردشگری در شهر لاهیجان .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com