دانلود پایان نامه

 تحلیل پیامدهای صدور سند اماکن روستایی در بخش مرکزی شهرستان رشت

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر اکوسیستمهای طبیعی از ابعاد مختلف دارای تأثیر و اهمیت می باشد. جذب انرژی خورشید، آب و غذا از خاک توسط پوشش گیاهی و وارد شدن آن در زنجیره غذایی اکوسیستمها از مهمترین پوشش گیاهی می باشد.

پوشش گیاهی با کند کردن جریان آبهای سطحی ناشی از بارش باران و نفوذ تدریجی آن به خاک موجب غنی شدن سفره های آب زیرزمینی و جریان پایه آبهای جاری شده و آب مورد نیاز مصارف کشاورزی را افزایش می دهد و به علاوه تأثیر بسیار با ارزشی در جلوگیری از وقوع سیلهای مخرب اعمال می کند. بخش مرکزی رشت به دلیل وضعیت اقلیمی خاص دارای پوشش گیاهی متفاوتی می باشد. از طرف غرب و جنوب غربی دارای جنگل های انبوه و از طرف شرق و جنوب و شمال به دلیل هموار بودن زمین دارای شالیزارهای فراوان می باشد. به دلیل ورود بشر و بهره گیری غیر اصولی از جنگلها و تغییر کاربری های نادرست وضعیت سیستم اکولوژی منطقه دستخوش تغییرات و حوادث فراوانی گردیده می باشد که این امرموجب دگرگونی پوشش گیاهی منطقه گردیده. با در نظر داشتن مجموعه عوامل و شرایط اقلیمی موجود دربخش مرکزی رشت اعم از بارشهای فراوان، معدل دمای مطلوب و حداقل روزهای یخبندان می توان نتیجه گرفت که بخش مرکزی رشت از نظر شرایط اقلیمی جزو مناطق مناسب برای فعالیتهای کشاورزی می باشد.

سایت منبع

پوشش گیاهی محدوده مورد مطالعه به دو بخش جنگل و مرتع تقسیم می گردد. بخش اول که جنگل طبیعی می باشد واز انواع گونه های بلوط، شمشاد، ممرز، انجیلی ونمدار تشکیل شده می باشد و بخش دوم که جنگل دست ساخت می باشد وشامل، جنگل لاکان با 90 درصد درختان سوزنی برگ و10 درصد توسکا و تبریزی و سپیدار می باشد. (سرور، 1380، 13-12).

بطور کلی براساس نقشه کاربری اراضی در محدوده، وجود اراضی زراعی بدون محدودیت یا با محدودیت کم، وجود مخلوط زراعت و باغ، وجود مجتمع های درختی و باغات و وجود اراضی مرتعی متراکم  درگروه اراضی زراعی، درگروه اراضی جنگلی و بیشه زار وجود جنگل متراکم، مخلوط جنگل و باغ، در گروه اراضی مرطوب، وجود نیزار در محدوده، در گروه منابع آب سطحی، وجود آب بند و رودخانه همیشگی در محدوده وکانال، در گروه اراضی ساخته شده وجود مناطق شهری وروستایی، تاسیسات در بخش مرکزی شهرستان رشت نظاره می­گردد.

ویژگی­های جمعیتی واجتماعی

3-2-1. پیشینه تاریخی محدوده مورد مطالعه

وجه تسمیه رشت که مرکز بخش مورد مطالع می باشد درفرهنگهای مختلف به آن تصریح گردیده می باشد:

در فرهنگ ” دساتیر ” به معنی : گچی که بنایان سنگ و آجر را به آن محکم می نمایند. در لغت نامه هایی

زیرا ” انجمن آراء “، ” فرس اسدی “، ” شوشتری “، ” برهان “، ” ناظم الاطباء “، ” جهانگیری ” و

” فرهنگ فارسی معین ” تعابیر زیر آمده می باشد :

– چیزی که از هم فرو ریزد

– هر چیزی که از هم فرو ریزد و فروپاشد

– دیوار مشرف بر افتادن

– گچ را گویند که به آن خانه را سفید کنند

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– روشنایی، فروغ، خاک، گرد و غبار تیره، خاکروبه، ریسیدن،

قدمت رشت بر اساس سوابق تاریخی به احتمال زیاد به قبل از اسلام و حداقل به زمان ساسانیان نسبت می‎دهند. نام این شهر در جغرافیای حدودالعا لم ( 372 ه –ق) آمده می باشد. همچنین بنا بر روایتی این ناحیه در گذشته های دور زیر آبهای دریای خزر قرارگرفته بود اما به تدریج بر اثر ازدیاد رسوبات وتبخیر آب، اراضی که هم اکنون “رشت ” نامیده می گردد از آب خارج شده می باشد این ناحیه زیرا دارای منابع طبیعی مانند جنگل و اراضی مناسب کشاورزی می باشد به صوررت منطقه قابل سکونت در آمده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

با در نظر داشتن اهداف مطرح شده، مهمترین سوال­های این پژوهش به تبیین زیر می باشد:

  1. صدور سند در روستاهای بخش مرکزی شهرستان رشت، در وضعیت اقتصادی خانوارهای روستایی تا چه حد تاثیر گذار بوده می باشد؟
  2. بین صدور سند و توسعه اجتماعی روستاهای بخش مرکزی شهرستان رشت ارتباط هست؟
  3. بین صدور سند و توسعه کالبدی روستاهای بخش مرکزی شهرستان رشت ارتباط هست؟

 

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com