عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

سایت منبع

1 ناهمواری ها

دشت نسبتا وسیع ورامین برروی رسوبات آبرفتی حوزه آبریز رودخانه جاجرود و به گونه کلی در حوضه آبریز جنوبی رشته کوههای البرز پدید آمده می باشد . ضخامت و نوع این رسوبات در همه جای دشت یکسان نیست و در قسمت های شمالی رسوبات از نوع درشت دانه ، قلوه سنگ ، شن و ماسه و ضخامت آن تا حدود 300 متر می رسد . این رسوبات مخزن مناسبی برای آبهای زیر زمینی هستند . ارتفاع این دشت در بخش شمالی آن 1000 متر از سطح دریا می باشد که با شیب ملایم به طرف کویر و در سمت جنوب تدریجا از ارتفاع آن کاسته شده و در انتها 800 متر از سطح دریا می باشد .

در امتداد شمالی ورامین ، نمایی از کوههای البرز و کوههای کم ارتفاع و منفرد داخلی نظیر قره آقاج ، دوگوش پارچین ، سوز قلعه ، خجیر و بی بی شهربانو از شرق تا غرب را پوشانیده می باشد و در امتداد جنوب شرقی سیاه کوه ودر بخش مرکزی کوههای پیشوا دیده می شوند . حد جنوبی آن شوره زار های جنوبی ، رود شور و رود بند علی خان که از الحاق دو رود کرج و جاجرود پدید می آید ، قرار گرفته اند . تپه های موجود در غرب دشت ورامین نیز چشم انداز دیگری برای ناحیه می باشد . این ارتفاعات که حارج از قلمرو محدوده مورد نظر می باشند ، اکثرا بقایای فلات ها یا بریدگی های شدید ناشی از فرسایش هستند .

فرسایش تأثیر بسزایی در تغییر شکل ناهمواری ها دارد و در مجموع نمی توان فقط یک عامل را در فرسایش ناحیه موثر دانست . زیرا بینابینی و چند گونگی اقلیم و توپوگرافی منطقه عوامل متعددی را پدید می آورند که در تخریب و تشکیل خاک تأثیر دارند و در بخش شمالی با در نظر داشتن این که اقلیم معتدل تری نسبت به جنوب دارد و به دلیل فراوانی آب در فصول بهار و زمستان ، فرسایش سیلابی و تخریب فیزیکی و مکانیکی ، عامل اصلی در تشکیل خاک ها و خرد شدن سنگ ها هستند . (خراسانی ،1386، 61-60)

 

زمین شناسی

دشت ورامین یک حوزه میان کوهی می باشد که در شمال توسط دامنه البرز و در جنوب به وسیله دامنه سیاه کوه محدود شده می باشد . رسوبات به جا گذاشته و در آن را می توان از کرتاسه تا عصر حاضر نظاره نمود . سازند غالب این حوزه مربوط به سازند کرج بوده که در شمال دشت ورامین گسترش دارد .        ( قوامی ،1364)

از نقطه نظر تکتونیکی ، دشت ورامین از دو انحنای ناودیسی مجزا تشکیل شده که به وسیله یک آنتی کلینال نامتقارن مجزا شده می باشد . حرکات تتونیکی خمیدگی و گسل زایی رسوبات امروزی را افزایش داده و به گونه کلی از دوره پلیوسن و در طی دوره پلیوستوسن ادامه یافته می باشد که به وسیله فرورفتگی و گسل زایی که در تشکیلات هزار دره نظاره می گردد ، مورد تایید قرار می گیرد . قسمتی از دامنه های جنوبی البرز پوشیده شده از خاکستر آتشفشانی سبز از دوره ائوسن می باشد که از این سنگ ها برای کاروانسرای سنگی برای مصارف ساختمانی به کار می رود . ( سازمان آب منطقه ای تهران ، 1376)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 

Written by