عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه وضعیت دما و بارش و عملکرد آن

شهرستان ورامین یکی از مناطق کم آب در ایران می باشد که با توجه  به این موضوع عملکرد بارش به شدت مورد مطالعه و تجزیه تحلیل قرار گرفته می باشد . در نگاه علمی اقلیم ورامین از لحاظ دما و بارش دارای محدودیت ها و تنگناهای فراوان می باشد . دما در اغلب ماههای سال بالای 20 درجه سانتی گراد می باشد که همین موضوع به طریقه تبخیر و تعرق شدت و سرعت بخشیده می باشد . تابستان های گرم با دمای بالای 30 تا 40 درجه سانتی گراد شرایط آب و هوایی را به شدت دگرگون ساخته می باشد .زمستان های سرد و خشک که اغلب بدون بارش می باشد باعث بروز یخبندان در ماههای سرد سال می گردد . دوره های طولانی گرما و تابش مستقیم و عمودی با در نظر داشتن قرار گیری ورامین به لحاظ جغرافیایی یکی مهمترین مسائل اقلیمی شهرستان می باشد .

میانگین ریزش جوی در شهرستان ورامین 218 میلی متر در سال می رسد که در طی دوره آماری 1391-1381 این رغم به میانگین  155.43 میلی متر در سال کاهش پیدا کرده می باشد .

همانطور که در فصل 3 به  گونه  اجمالی اظهار گردید ،بارش در سطح شهرستان ورامین بسیار ناچیز و قابل تعمل می باشد بطوریکه  بیشتر بارش های ورامین به صورت باران و غالبا در فصل زمستان می باشد . رطوبت  نسبی در ماههای آذر ، دی و بهمن به حداکثر ممکن می رسد که خود باعث بارش های زمستانی و گاها بهاری می گردد . تبخیر در ماه تیر به حداکثر می رسد که همین موضوع بر افزایش دما و کاهش سطح آب های زیر زمینی شده می باشد .

 

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

 

 

 

 

 4-2 – تاثیر شرایط اقلیمی و آب و هوایی بر کشاورزی 

کشاورزی در شهرستان ورامین سابقه دیرینه دارد بطوریکه می توان گفت که  قطب تولیدات کشاورزی و دامی استان تهران و حتی کشور می باشد  . شرایط آب و هوایی ورامین آن طریقه خاصی را تا کنون طی کرده می باشد . برای شناخت هر چه بیشتر کشاورزی شهرستان بایستی آغاز ساختار زمین شناسی آن را مطالعه نمود . این ساختار ها به دو دسته ساختار توپوگرافی و ساختار هیدرولوژیکی تقسیم می گردد .

4-2-1- ساختار توپوگرافی

4-2-1-1 مزایای ساختار توپوگرافی

ارتفاع دشت ورامین در شمال آن 1100 مترو در ناحیه جنوب غربی حدود 800 متر از سطح دریاست. به لحاظ مورفولوژیکی این گستره شامل دو ناحیه مرتفع و دشت می باشد. ناحیه مرتفع بخشهایی از جنوب شرقی پیشوا و جنوب شهرستان ورامین را تشکیل می دهد و دشت که تقریباً تمامی وسعت شهرستان را به استثنای مناطق فوق در برمی گیرد. محل انجام فعالیتهای کشاورزی، صنعتی، دامداری و گسترش مناطق مسکونی و شبکه های ارتباطی می باشد.

اختلاف ارتفاع دشت ورامین حدودا 300 متر می باشد و شیب عمومی آن 6/0 می باشد. پس استقرار بسیاری از کاربریهای شهری، جمع آوری آسان آبهای سطحی، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی نستباً آسان، احـــداث شبکه راهها و راه آهن در سراسر محدوده از مزیت های این حوزه می باشد.

مخروطه افکنه بزرگ جاجرود در قسمت شمالی حوزه مناسب ترین محل تعذیه آبهای زیرزمینی می باشد. معادن نمک، گچ و سولفات سدیم، شن و ماسه از توانهای معدنی این محدوده می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • سایت منبع

  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 

Written by