طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

شیوه کشت

همانطور که گفته گردید به دلیل شرایط سخت کشاورزی به لحاظ کمبود بارش ، اغلب کشاورزان نسبت به احداث چاههای عمیق و نیمه عمیق برای تامین آب کشاورزی خود اقدام نموده اند . همچنین با به کارگیری شیوه های جدید کشاورزی مانند آبیاری تحت فشار ( قطره ای و بارانی ) و لوله گذاری این مشکل را تا حدود زیادی حل نموده اند .اما در این بین از فعالیت سازمان جهاد کشاورزی شهرستان برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان نباید غافل گردید . به همین دلیل می باشد که ورامین به لحاظ تولیدات محصولات گلخانه ای و زراعی بعنوان یک قطب نیرومند و فعال می باشد . شیوه کشت در سطح شهرستان به دلیل شرایط آب و هوایی و کمبود بارش به شکل آبی می باشد . از اندازه تولیدات کشاورزی در طی دو دوره آماری سهم محصولات زراعی بیشتر از محصولات باغی و گلخانه ای می باشد که این طریقه به مراتب در سال 1390 بیشتر شده می باشد . جدول 4-5- اندازه انواع تولیدات کشاورزی در طی دوره آماری 1387 و 1390 نشان می دهد .

سایت منبع

اندازه تولیدات کشاورزی در دو دورآماری 1385 و 1390

اگرچه در بعضی از محصولات کاهش به چشم می خورد اما به دلیل شرایط آب و هوایی و ناسازگاری درخت با اقلیم ورامین و یا به صرفه نبودن کشت محصولات دیگر جایگزین شده اند،که مانند        می توان به درخت گردو تصریح نمود که اگرهم فضای زیادی را اشغال می کند و هم به دلیل اقلیم گرم ورامین محصول کم و نامرغوب را ارائه می کند . از بین این محصولات کاشت محصولات گلخانه ای درخت پسته نیز افزایش چشمگیری را نشان می دهد . طریقه افزایش بهره برداری از محصولات گلخانه ای نیز در طی دو دوره آماری جالب توجه می باشد به طوریکه این اندازه در سال 1390در زمینه محصولاتی همچون خیار و گوجه فرنگی به بالاترین نرخ خود رسیده می باشد که همه این عوامل گواه بر تغییرات نوع کشت و دگرگونی شیوه کشت می باشد . از دیر باز کشاورزان در مناطق خشک به فکراستفاده مطلوب از آب محدود کشاورزی بوده اند که با در نظر داشتن این موضوع محصولاتی را انتخاب می کردند که هم سازگار با شرایط محیط باشد و هم در برابر کم آبی مقاومت کند . در شهرستان ورامین هم این موضوع به خوبی واضح و مشخص می باشد . با اینکه محصولات کشاورزی در سطح شهرستان رشد داشته می باشد برای ادامه این طریقه نیاز به تامین آب کافی برای تولیدات بیشتر می باشد که این موضوع با احداث تصفیه خانه جنوب شرق استان تهران و انتقال آب آن به دشت ورامین و همچنین بهره گیری از آب سد ماملو و سرازیر کردن آن به سمت مزارع قابل دسترسی و محقق شدن می باشد . جدوا 4-6- به خوبی اندازه سطح زیر کشت زراعی، باغی وگلخانه ای و انواع محصولات را به خوبی نشان می دهد . (به دلیل جدا شدن شهرستان پیشوا تولیدات آن در آمار1390 لحاظ نشده می باشد .)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

Written by