طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

همانطور که در فصول قبل اظهار گردید، شهرستان ورامین نیز یکی از قطب های فعال و پیشرفته در زمینه کشاورزی و تولیدات حاصل از آن می باشد .اما در این مسیر مشکلاتی همراه با کشاورزی شده می باشد که نمی توان به سادگی از کنار عبور نمود . یکی از از این معضلات خشکسالی ناشی از کمبود بارش و کم آبی در بخش کشاورزی شهرستان می باشد . شهرستان ورامین نیز مانند سایر نقاط کشور در طی چند سال اخیر با کمبود بارش و پایین تر از حد میانگین روبرو می باشد که خود باعث پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی و ایجاد حلقه چاههای غیر مجاز برای دست یافتن به آب شده می باشد . بالا بودن حق آبه و نبود زیر ساخت های مناسب اعم از زهکشی اراضی شهرستان ، پوشش انهار وسایر موارد مانند محدودیت های بخش کشاورزی شهرستان ورامین می باشد .

سایت منبع

با در نظر داشتن یافته های فصل سوم و چهارم از شهرستان ورامین بایستی گفت که علی رغم زمین های مستعد و با قابلیت کشت و کار جمعیت کشاورز شهرستان ورامین طریقه کاهش را در پیش گرفته می باشد و این موضوع ناشی از بحران های حاصل از اقتصاد کشاورزی می باشد . با وجود کاهش منابع آب در سطح شهرستان اما کشاورزی تا کنون به طریقه رو به رشد خود ادامه داده می باشد که می توان گفت نزدیکی به پایتخت در این پیشرفت اثر گذار بوده می باشد . یکی دیگر از نکاتی بسیار قابل توجه و مطالعه می باشد و شاید یکی از اصلی ترین عوامل رشد کشاورزی در سطح شهرستان با در نظر داشتن کمبود آب یوده می باشد ، تغییر نوع کشت و بهره گیری از سیستم های آبیاری جدید نظیر کشت گلخانه ای و آبیاری به روش قطره ای و بارانی می باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

با در نظر داشتن سوالات مطرح شده در مطالعات در بخش کشاورزی ورامین می توان گفت که کشاورزان برای رسیدن به تولید با کیفیت و بهره گیری از راندمان بالا در تولید ،  نوع کشت محصولات خود را نیز تغییرات بسیاری داده اند و به کشت گیاهانی روی آورده اند که در برابر خشکی و کمبود آب ، مقاومت زیادی از خود نشان داده اند ؛کاشت درختان پسته و گیاه زعفران ، ایجاد گلخانه های وسیع کشت گوجه و خیار درختی با بذر اصلاح شده و با کیفیت مانند این اقدامات مطلوب می باشد .

علی رغم گزارش های آماری از ایستگاه هواشناسی ورامین در طی سالهای 1391- 1381 از کمبود بارش در سطح شهرستان ، اما چیزی که می توان نتیجه گرفت این بود که در بسیاری از محصولات کشاورزی شهرستان هنوز هم پیشتاز می باشد و خشکسالی هنوز سایه پررنگ خود را بر بخش کشاورزی شهرستان ورامین نیفکنده می باشد . با وجود شرایط کم آبی طریقه تولید محصولات کشاورزی و تنوعات حاصل از آن ، کم و کند نگشته و با به کارگیری شیوه های جدید آبیاری این مهم تحقق یافته می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 

Written by