عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه ، وسعت و تقسیمات کشوری

شهرستان ورامین ،‌ در 40 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در حاشیه شمال غربی کویر مرکزی  و در طول جغرافیایی 51 درجه و 40 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 35 درجه و 30 دقیقه شمالی و در ارتفاع تقریبی 1000 متر از سطح دریا واقع شده می باشد. این شهرستان با مساحت 1698 کیلومتر مربع تا تاریخ 1390، 98/8 درصد از مساحت استان تهران ، منتهی الیه جنوب شرقی استان و حاشیه شمال غربی کویر مرکزی و در همسایگی استانهای سمنان و قم ( از شرق و جنوب ) و شهرستان پاکدشت و ری ( از شمال و غرب )  قرار دارد .از نظر جایگاه طبیعی از شمال به رشته کوههای البرز ، از شرق به ارتفاعات پارچین و قره آقاج و بی بی شهربانو، از جنوب به سیاه کوه و کویر مرکزی ایران و از غرب به دشتهای تهران و کرج منتهی می گردد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از نظر تقسیمات کشوری تا پایان سال 90 ( جدایی بخش پیشوا در سال 89 و جدایی بخش قرچک در اردیبهشت 92) شهرستان ورامین از سه بخش ورامین ، جوادیه و قرچک ، 6 دهستان و 3 شهر ورامین ، جواد آباد و قرچک تشکیل شده می باشد و 167 آبادی را در خود جای داده می باشد که از این تعداد آبادی ، 69 آبادی خالی از سکنه هستند ؛ یعنی چیزی در حدود 3/41 درصد آبادی ها خالی از سکنه هستند.

سایت منبع

شهر ورامین مرکز شهرستان ورامین می باشد که یکی از 9 حوزه شهری  مهم تهران به شمار می آید. مطالعات تاریخی شهر ورامین حاکی از آن می باشد که شهر در همه ادوار از چنان اهمیت و ویژگی هایی برخوردار بوده که پیوسته و به علل متعدد دستخوش تحولات و تغییرات گوناگون قرار گرفته می باشد. به هر حال گسترش توسعه شهر ورامین را می توان با توسعه شهرنشینی در ایران، مقارن دانست. (توسعه شهر از سال 1335 تا 1370 شمسی)

سابقه ارزشمند این شهر کهن و هویت تاریخی این خطه از ایران اسلامی همواره نگاه حساس و دقیق مسئولین امر را با در نظر داشتن قدمت و اندازه جمعیت ساکن می طلبیده می باشد ؛‌ بطوریکه تمامی تلاشهای صورت گرفته تا کنون در جهت حفظ و صیانت از این میراث ارزشمند به دلیل نزدیکی به تهران بزرگ به فراموشی سپرده که سابقه طرحهای هادی گذشته را می توان گواه بخشی از این مدعا دانست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 

Written by