عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

رویش طبیعی

اداره منابع طبیعی شهرستان ورامین وسعت مراتع متوسط این شهرستان را 129081 و مراتع غنی را 17813 هکتار اعلام کرده که در مجموع وسعتی برابر 146894 هکتار را پوشش می دهند. البته در محدوده این دشت تاحد امکان اراضی هموار و مناسب به اراضی زراعی و باغ تبدیل شده اند. اراضی این منطقه از شمال دشت تا اواسط آن اراضی کلاس یک می باشد که از نظر کشاورزی و آبیاری قابلیت بالایی دارند.

خاکهای شور و سدیمی، آبهای زیرزمینی شور و نزدیک به سطح زمین و محدودیت زهشکی تنگناهای خاک و اراضی این منطقه می باشد. اغلب خاکهای حاصلخیز این حوزه بجای اینکه مورد بهره گیری کشاورزی قرار گیرند محل تمرکز کوره های آجرپزی گردیده می باشد که علاوه بر خارج کردن بستر خاک کشاورزی از چرخه تولید خود پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی دارد.

کشاورزی

بعد از اظهار مباحث آب و هوایی به تاثیرات این موضوع بر کشاورزی شهرستان ورامین و جامعه کشاورز ساکن در مناطق زراعی می پردازیم . همانطور که در مباحث پیشین اظهار گردید شهرستان ورامین دارای اقلیمی گرم و خشک می باشد که ریزش جوی بالنسبه پایین دارد.  تمام این شرایط برای یک کشاورزی ایده آل شرایط سختی را فراهم می کند ، یکی از این شرایط دشوار وقوع خشکسالی می باشد . در مواقعی که بارش به پایین ترین حد از میانگین موجود باشد ، خشکسالی به وقوع پیوسته می باشد . اما چیزی که این مسأله را با اهمیت می کند به وقوع پیوستن این حالت در طی چند سال می باشد . نکته مهم در زمان وقوع خشکسالی تامین کردن آب مورد نیاز کشاورزان از طریق راه های علمی و احداث زیر ساخت های مفید و موثر و تغییر محصولات و شرایط کشت می باشد که در ادامه به آن می پردازیم .  همانطور در نمودار ترسیم شده در نرم افزار DIC (خشکسالی ) از بارش های سالانه نظاره می گردد اکثر سالها شهرستان با کمبود بارش دست به گریبان می باشد به طوریکه در سال 1386 این اندازه به پایین ترین حد ممکن خود رسیده می باشد.

منابع آبی کشاورزی شهرستان

در شهرستان ورامین 2 رودخانه فصلی ، 100 استخر ذخیره آب474 حلقه چاه عمیق و نمیمه عمیق مجاز و 1200 حلقه غیر مجاز  و 9 قنات هست .همچنین سد ماملو با ذخیره آبی 240 میلیون متر مکعب برای تامین نیاز شرب و کشاورزی تهران و ورامین در نظر گرفته شده می باشد ، که سهم کشاورزی دشت ورامین 90 میلیون متر مکعب می باشد . اندازه آب مصرفی کشاورزان 650 میلیون متر مکعب می باشد که سهم آبهای زیرزمینی 395 میلیون متر مکعب و آبهای سطحی رودخانه ها 225 میلیون متر مکعب می باشد ، که با در نظر داشتن میانگین بارش سالانه 155 میلیمتر در سال ، می توان به عمق معضلات کمبود آب کشاورزی پی برد . البته در بخش آب و خاک نسبت به احداث زیر ساخت های تولید در زمینه لوله گذاری (70 کیلومتر ) ، پوشش انهار ( 460 کیلومتر )، آبیاری تحت فشار {بارانی (7600 هکتار ) ،   قطره ای ( 3400 هکتار )}اقداماتی صورت گرفته می باشد. با این تفاسیر اگرچه کمبود بارش وجود داشته می باشد اما این کمبود تا کنون لطمه ای به کشاورزی شهرستان وارد ننموده و حتی افزایش کشت هم در بعضی از محصولات و شیوه های کشت نیز وجو دارد .در نمودار 4-2-  در نرم افزار  DIC(خشکسالی) با بهره گیری از چهار شاخص دما ، رطوبت نسبی ، روزهای بدون بارندگی . بارش تجمعی درصد نرمال بارندگی در طی سالهای 1381 تا 1391 به خوبی نشان می دهد که در سال 1386 مقارن با سال 2006تا 2007 میلادی در شهرستان خشکسالی وجود داشته می باشد

سایت منبع

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

Written by