عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

با همه شرایط سخت آبیاری و دسترسی به آب کافی این بار دانش و خلاقیت کشاورزان کهنه کار و خبره شهرستان ورامین به مدد کشاورزی شهرستان آمده می باشد و اثرات خشکسالی را به مراتب کمتر کرده می باشد . اما بایستی گفت که سهم بخش جهاد کشاورزی شهرستان در بهبود شرایط کشت و کار بسیار چشمگیر می باشد ، بطوریکه اقدامات بسیاری برای بهبود وضعیت کشت از طریق آبرسانی به وسیله لوله های سر پوشیده به مزراع و دادن امکانات مناسب برای کشت نظیر بذر و کود اصلاح شده ، واگذاری ابزار و ادوات کشاورزی نظیر تراکتور و کمباین و سایر تسهیلات حمایتی برای کشاورزان صورت گرفته می باشد .

اما مشکل کم آبی در بخش کشاورزی نیازمند اقدامات بیشتر و موثرتری می باشد تا بتواند توسعه پایدار را در سطح شهرستان پیاده کند . یکی از این اقدامات ایجاد تصفیه خانه فاضلاب جنوب شرق استان تهران می باشد که بعد از سالها با پیگیری و ممراست مسئولین شهرستان ، 1.5 میلیون متر مکعب سهم شهرستان ورامین شده می باشد که این اندازه مرهمی برای زخم بی آبی و خشکسالی برای کشاورزان نشده می باشد و دیگری ایجاد سد ماملو که علی رغم احداث شدن و تعلق 90 میلیون متر مکعب برای کشاورزی شهرستان ورامین هنوز به صورت طرح باقی مانده و بیشتر آب مصرفی بخش کشاورزی از رودخانه های فصلی و آّب کانال و چاههای حفر شده می باشد .

 

با در نظر داشتن نتیجه گیری بعمل آمده از کشاورزی شهرستان :

  • فرضیه اول =  تاثیر خشکسالی ناشی از کمبود بارش بر طریقه تولیدات محصولات کشاورزی با در نظر داشتن نتایج حاصله از اندازه تولیدات کشاورزی در سطح شهرستان ورامین رد می گردد .
  • فرضیه دوم = که مبنی بر عدم آگاهی در به کار بردن از روشهای جدید کشاورزی و ابزار آلات پیشرفته برای رسیدن به تولیدات بیشترو با کیفیت تر می باشد ، در بعضی از دهستانها که کمترین سهم را از توسعه برده اند تایید می گردد .
  • فرضیه سوم = در فرضیه سوم که منوط به تاثیر خشکسالی می باشد بایستی گفت درست می باشد که تولیدات کشاورزی در سطح شهرستان با در نظر داشتن خشکسالی سالهای اخیر طریقه صعودی خود را حفظ کرده می باشد اما در بیشتر مشاهدات صورت گرفته از بخش کشاورزی بایستی گفت که در آمد ناچیز این بخش برای خرده مالکین که پشتوانه مالی قوی برای بهره برداری بیشتر را ندارند ، به مناطق شهری کوچ کرده اند و بیشتر بزرگ مالکین با به کارگیری کارگر روزمزد اقدام به بهره برداری های وسیع از مزارع خود نموده اند .
  • نکته دیگری که در انتهای فصل چهارم به عنوان نکته کلیدی دست پیدا کردیم وجو ارتباط معنادار از ارتباط تاثیر فاصله بر رسیدن به اهداف توسعه می باشد . چراکه دهستانهایی که از مرکز شهرستان دورتر واقع شده اند به مراتب از توسعه کمتری بهره برده اند و این وجود تمرکز امکانات و تجهیزات در بخش مرکزی را نشان می دهد که بایستی اصلاحات زیادی روی آن صورت بگیرد .
  • سایت منبع

یافته ها نشان داده اند که کشاورزان موفق و خلاق در مناطق روستایی شهرستان که با در نظر داشتن محدودیت های جدی با تفکر و نوآوری در زمینه فعالیتی خود بایستی به عنوان سرمایه های انسانی تلقی گردند چراکه با نیروی فکری خود تحول در زندگی اجتماعی و اقتصادی نه تنها خود بلکه روستا ، شهرستان و حتی کشور را به ارمغان آورده اند . پس طرفداری از کشاورزان در مناطق روستایی       می تواند منجر به ادامه طریقه رو به رشد و ایجاد الگوهای زندگی و کشاورزی جدیدتر گردد که همین امر زمینه شکوفایی دوباره بخش کشاورزی ومحیط های روستایی در سطح شهرستان و کشور گردد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 

Written by