• کلاه ساجاکا

کلاه سنتی صربستان که در این کشور با نام SAJKACA شناخته می‌شود، معمولاً در رنگ‌های طوسی و یا مشکی وجود داشته و اکثراً نیز توسط مردان صربی استفاده می‌شود. نام این کلاه از گروه نظامی به نام «Šajkaši» برداشته شده است که در قرن هجدهم از امپراتوری اتریش در مقابل عثمان‌ها محافظت کردند.در سفر با تور صربستان می توانید این کلاه را تهیه کنید .

  • لباس‌های محلی صربستان

اگر به دنبال چیزی هستید که نشان‌گر تاریخ و فرهنگ و کشور صربستان باشد، به دنبال لباس‌های محلی این کشور باشید. لباس‌های محلی با پارچه‌های مختلف و در طرح‌های گوناگونی دوخته می‌شوند. Jelek نوعی جلیقه مخصوص مردان است که با پشم و مخمل دوخته می‌شود و در کت‌های مخصوص خانم‌ها نیز در دوخت آن از خز استفاده می‌شود. در طراحی‌های این لباس‌ها معمولاً از رنگ قرمز روشن نیز استفاده می‌شود که نمادی از خون‌های ریخته شده در نبرد کوزوو است.

  • ظروف سفالی محلی

با وجود پیشرفت‌های فراوان در هر زمینه‌ای، خانواده‌های صرب هنوز هم سنت‌ها و صنایع دستی خود را حفظ کرده‌اند. ظروف سفالی محلی یکی از این صنایع دستی می‌باشد که هنوز هم در صربستان توسط هنرمندان ساخته می‌شوند. این هنرمندان همواره تلاش می‌کنند که هنر خود و این صنایع دستی را حفظ کنند تا به فراموشی سپرده نشود. این ظروف سفالی الهام گرفته از سنت‌های زیبای محلی بوده و همه آن‌ها نیز در رنگ‌های مختلفی تزئین شده‌اند.سفر با تور بلگراد شما را با این سوغاتی محبوب آشنا می کند .
 
 
 
فرش و گلیم پیروت (Pirot)
برای سلامتی یا خوشبختی، شادی خانواده یا مالی، برای زنان یا مردان، برای رهایی از انرژی های بد، معنی پیروت می‌تواند زیاد باشد و صربستانی‌های به خواص معجزه آسای آن اعتقاد دارند. گلیم، یکی از محصولات سنتی و هنر معروف صربستان است.
 
 
 
 
 
چاشنی آجوار (ajvar)
طعم دهنده‌ی محبوب و معروف صربستانی‌ها است که می‌تواند دیگران را به اندازه کافی تحت تاثیر قرار دهد. درباره‌ی طعم و مزه‌ی این عنصر جادویی نمی‌توان چیزی گفت، باید آن را امتحان کنید. این چاشنی بر پایه‌ی فلفل تهیه می‌شود و مواد دیگری مانند سیر و بادمجان هم دارد.
 
 
 
 
 
لباس به سبک Sirogojno
گرم، منحصر به فرد، با کیفیت خوب و مدرن است. این شاید بهترین توصیف از لباس به “سبک سیرژوژنو” باشد. قدمت این لباس‌ و طرح به بیش از یک قرن پیش باز می گردد. بسیاری از این لباس‌ها با دست بافته می‌شوند و هنر، هنرمندان با ذوق و سلیقه‌ی صربستانی را نشان می‌دهد.
 
 
 
 
 
جای مداد اوپاناک (opanak)
ما مطمئن هستیم که هزاران بار اوپانک را دیده‌اید، این یکی از بهترین نمادهای شناخته شده صربستان است. اوپاناک نوعی پاپوش سنتی صربستانی است که با چرم تهیه می‌شود و بند ندارد. حال از این طرح برای درست کردن جا مدادی استفاده شده و سوغاتی زیبا و غیر معمول و معروف صربستان است.
برای آگاهی از تور لحظه آخری بلگراد به سایت سفر با تو مراجعه کنید .
 
 

Written by